آخرین اخبار
فراتر از نفت

خسارات تحریم نفتی روسیه بر اوکراین

تبریک وزیر نفت به سردار سلامی

تحریم ایران بهای نفت را افزایش داد

حفر ۷ حلقه چاه نفت و گاز در فروردین‌ماه

آمریکا امروز پایان معافیت‌های خرید نفت از ایران را اعلام می‌کند

ارسال کمک‌های اهدایی پرسنل شرکت نفت ایرانول به مناطق سیل‌زده

اطلاعیه شرکت بازرگانی پتروشیمی در خصوص موارد مطرح شده در فضای مجازی

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

دکتر نادعلی بای
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷کد خبر: 113042
بر اساس پیش بینی های آژانس بین المللی انرژی، اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا، شورای اطلاعات ملی آمریکا، این کشور به خودکفایی در حوزه انرژی خواهد رسید و به بزرگترین تولید کننده نفت و بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی جهان تبدیل خواهد شد. در روی دیگر، ایالات متحده هم اکنون به یک آنارشیست نفتی و گازی بدل شده و مهم ترین عامل بی ثباتی و بی نظمی در بازارهای جهانی انرژی می باشد و باید بیش از این منتظر پیامدهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی این رویداد بر کشورهای عضو اوپک و جی ئی سی اف، بود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،بر اساس پیش بینی های آژانس بین المللی انرژی، اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا، شورای اطلاعات ملی آمریکا، این کشور به خودکفایی در حوزه انرژی خواهد رسید و به بزرگترین تولید کننده نفت و بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی جهان تبدیل خواهد شد.

ایالات متحده به کمک شیل اویل و شیل گس، در حال تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده نفت جهان و بزرگترین صادرکننده گاز جهان است. شیل اویل و شیل گس، ابزار جدید جنگ سرد آمریکا علیه روسیه شده و انقلاب شیل ایالات متحده، بازار جهانی نفت و گاز را با تغییر مواجه کرده و جاه طلبی روسیه در تبدیل شدن به عنوان یک ابرقدرت انرژی را نابود کرده است. کاهش اتکاء و وابستگی به واردات انرژی آمریکا نباید با استقلال کامل انرژی اشتباه شود. ولی ثروت حاصل از منابع انرژی برای آمریکا می تواند به تفکرات درباره افول قدرت ایالات متحده پایان دهد. انقلاب انرژی به احیای اقتصادی آمریکا جان تازه خواهد بخشید و کاهش وابستگی به واردات انرژی، انعطاف پذیری بیشتری برای اعمال نفوذ و آزادی دیپلماتیک فراهم می کند.

بر اساس چشم انداز آژانس بین المللی انرژی در مورد بازار نفت تا سال ٢٠٢٤ که روز 11 مارس منتشر شده، صادرات نفت خام آمریکا از روسیه سبقت و پس از عربستان سعودی در مقام دوم جای خواهد گرفت و حتی می تواند از عربستان، پیشی بگیرد. آمریکا که همچنان گسترش تولید نفت شیل را پیگیری می کند،‌ 70 درصد از تولید نفت خام جهان را به خود اختصاص خواهد داد و در سال ٢٠٢١ صادر کننده خالص نفت خام خواهد شد. آژانس بین المللی انرژی در همین راستا متذکر شد: «قدرت تاثیر نفت خام تولید آمریکا افزایش یافته و بر ژئوپولتیک انرژی در جهان تاثیر خواهد گذاشت».

بدون افزایش سرمایه گذاری، تولید شیل اویل آمریکا که از قبل در حال گسترش می باشد، روزانه بیش از 10 میلیون بشکه تا سال 2025 اضافه خواهد کرد که با اضافه شدن روسیه به عرضه جهانی نفت در مدت هفت سال، یک شاهکار تاریخی غیرقابل تصوری رقم خواهد خورد. بر اساس برآورد آژانس بین المللی انرژی ، تولید نفت خام آمریکا در سال ٢٠٢٣ به 13 میلیون و 840 هزار بشکه در روز خواهد رسید و در مقایسه با سال ٢٠١٨ ، 26 درصد افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب سال ٢٠٢٣ حجم صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی آمریکا از روسیه سبقت خواهد گرفت و به تولیدات نفت خام عربستان سعودی نزدیک خواهد شد. بر اساس تجزیه و تحلیل سازمان بین المللی انرژی، گذشته از آمریکا، سهم کشورهای غیر اوپک از جمله برزیل و نروژ هم در بازار نفت جهانی افزایش خواهد یافت. در میان کشورهای عضو اوپک سهم صادرات ایران و ونزوئلا بر اثر تحریم های آمریکا کاهش و حجم صادرات عراق در بازار جهانی نفت افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، در افق 2035 منطقه آمریکای شمالی به صادرکننده خالص هیدروکربن ها تبدیل خواهد شد. این تحول مهم در چشم انداز تولید نفت و گاز در آمریکای شمالی، بدون شک آثار تجاری هم خواهد داشت که گزارش آژانس به آن اشاره کرده است. این گزارش اشاره دارد که تا سال 2035 به تدرج تا حدود 90 درصد از صادرات نفت منطقه خاورمیانه به مقصد آسیا و عمدتا دو کشور چین و هند خواهد بود. پیش بینی ها نشان می دهد فناوری های نوین برای تولید نفت خام و گاز طبیعی، عرضه داخلی نفت آمریکا را افزایش می دهند و اقتصاد انرژی ایالات متحده را دگرگون می کنند. افزایش عرضه داخلی نفت و گاز آمریکا، وابستگی این کشور به نفت وارداتی را کاهش می دهند و با توجه به افزایش تولید در صنایع وابسته به گاز طبیعی، به رونق اقتصادی ایالات متحده نیز کمک می کند.

اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا پیش بینی می کند که این کشور می تواند به صادرکننده نفت خام و گاز طبیعی تبدیل شود.

گزارش شورای اطلاعات ملی آمریکا  با عنوان «روندهای جهانی جهان 2030:راهکارهای جایگزین پیش بینی می کند آمریکا در سال 2030 از واردات انرژی خودکفا خواهد شد و در جایگاه نخست استخراج گاز جهان قرار می گیرد. استقلال آمریکا در زمینه انرژی، کشورهای خاورمیانه را به سمت توسعه بخش های مختلف اقتصاد خود به جای تمرکز بر تولید نفت و گاز، سوق می دهد.

روند تولید نفت و گاز ایالات متحده در چند سال اخیر نشان می دهد که پیش بینی های سه نهاد مورد اشاره نمی تواند چندان دور از واقع باشد در حالی که مراجع معتبر دیگری نیز این پیش بینی را تائید می کنند. بر این اساس انقلاب شیل در آمریکا، عامل مهمی در شکل دهی به بازارهای جهانی انرژی در 15 سال آینده خواهد بود.

استراتژی امنیت ملی ترامپ نیز بیان می دارد که ایالات متحده برای نخستین بار، به صورت یک کشور برتر و چیره دست در حوزه انرژی درآمده است. برتری انرژی، یعنی جایگاه محوری آمریکا در سیستم جهانی انرژی به عنوان یک تولید کننده، مصرف کننده و نوآور پیشرو، تضمین می کند که بازارها آزاد بوده و زیرساخت ایالات متحده برگشت پذیر و امن است. در واقع روح استراتژی امنیت ملی ترامپ در حوزه انرژی، به دنبال تبدیل این کشور به ابرقدرت انرژی در قرن بیست و یکم است.

اما در روی دیگر، ایالات متحده هم اکنون به یک آنارشیست نفتی و گازی بدل شده و مهم ترین عامل بی ثباتی و بی نظمی در بازارهای جهانی انرژی می باشد و باید بیش از این منتظر پیامدهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی این رویداد بر کشورهای عضو اوپک و جی ئی سی اف، بود.


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» حامی | ساعت ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
0
0
مطالب نفت ما عالی
حرف نداره
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما