آخرین اخبار
فراتر از نفت

پیام رهبری درپی حادثه تروریستی در اهواز

فروش صادراتی نفت پاسارگاد فقط از طریق مزایده عمومی خواهد بود

مهار نقدینگی با تکیه بر بورس نفتی

احتمال جهش در قیمت‌ طلای سیاه

چرا دبیر انجمن کارفرمایی صنایع پتروشیمی از شفافیت در بورس کالا ناراحت است؟!

سوال از زنگنه در مجلس اعلام وصول شد

انتخاب ناظر مجلس در شورای عالی انرژی

سهام پتروشیمی بیستون از طریق مزایده بفروش می رود

زنگنه:امیدوارم اوپک همواره مستقل بماند

آغاز نشست وزرای سازمان اوپک

استخدام در شرکت پالایش نفت تبریز

پیام تسلیت زنگنه در پی حادثه اهواز

دستور رییس جمهور به رییس بنیاد شهید

روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

ایران به دنبال بازارهای جدید فروش نفت

اختلاس در بانکرینگ بوشهر/ متهم گریخت

جوابیه پر از تناقض وزارت نفت در پاسخ به صحبت های خادمی

شبیه سازی درگیری احتمالی با ایران با بسته شدن تنگه هرمز

افتتاح بزرگ‌ترین خط لوله انتقال گاز جهان

دعوای میز مدیر عاملی درفولاد اکسین تمام شد

مکاتبه جدید پتروشیمی‌‌ها با وزیر نفت

پولشویی ۲۰۰ میلیارد یورویی در اروپا

"کاردر" و برخی معاونان زنگنه به دنبال استفاده از قانون پاره وقت!

شمارش معکوس برای افتتاح یک پروژه گازی

روسیه می‌تواند برای نفت ایران بازاریابی کند

پیامدهای نظامی بستن تنگه هرمز

۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۴/۲۰کد خبر: 90422
در روزهای اخیر، از اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه ایران سخن در میان است و این در حالیست که ایران زرادخانه تسلیحاتی خود را بسیار مدرن و تجهیز کرده است. عرض تنگه هرمز ٥٤ کیلومتر است و قسمتی از آن که کشتی ها در آنجا عبور می کند، ١٠ کیلومتر است و این یعنی، در این نقاط پرتاب همه نوع موشک های ضد کشتی ایرانی ممکن است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، ایران در وانش به قطع صادرات نفت خود، تهدید به مسدود کردن خلیج فارس و توقف ارسال نفت جهانی کرده است. این کشور چه نوع زرادخانه ای در اختیار دارد؟ این اقدامات چه پیامدهایی به همراه خواهند داشت؟ تهران اعلام کرده است که اگر آمریکایی ها خرید نفت از ایران را قطع کنند، راه حمل و نقل نفتی از طریق تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد. نیروهای مسلح ایران از تجربه رویارویی نظامی با نظامیان آمریکایی برخوردارند، از جمله در زمان جنگ ایران و عراق در سال های ١٩٨٨ – ١٩٨٠ میلادی. در جریان یکی از این رویاروییها، آمریکا به اشتباه، هواپیمای مسافربری ایرانی حامل ٢٩٠ نفر سرنشین را سرنگون کرد.

ارسال نفت از طریق خلیج فارس برای اقتصاد جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. هنوز مشخص نیست که آیا ایران واقعا، چنین نیتی دارد یا خیر. ایرانی ها افراد غیر قابل پیش بینی هستند و در ایران، به غیر از سیاستمداران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز از قدرت بالایی برخوردار است. افزون بر آن، تمامی جهان می داند که ایرانی ها ریسک پذیر هستند و حتی، یک بار، سفارت آمریکا در تهران را تصرف کردند. در چنین شرایطی، آمریکایی ها چگونه عمل خواهند کرد؟ به ایران حمله خواهند کرد؟ این بسیار خطرناک است و البته، گزینه های غیر قابل پیش بینی و حتی، احتمال آغاز مناقشه نظامی مطرح است. اگر ترامپ دستور دهد، احتمال آغاز جنگ وجود دارد. و این در حالیست که نظر اروپایی ها در قبال ایران مثبت است. تمامی پنج کشور شرکت کننده در توافق هسته ای، به این توافق پایبند هستند. علیرغم اینکه قدرت نظامی آمریکا بسیار بزرگ است. اما، نیروی نظامی آمریکا برای بمباران ایران آمادگی ندارد. آغاز جنگ نظامی آمریکا علیه ایران می تواند واکنش های منفی را در خاورمیانه، در جهان و در خود آمریکا به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی، دادن پاسخ به آمریکایی ها محتمل است و در چنین شرایطی اوضاع بسیار وخیم تر خواهد شد.

در روزهای اخیر، از اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه ایران سخن در میان است و این در حالیست که ایران زرادخانه تسلیحاتی خود را بسیار مدرن و تجهیز کرده است. عرض تنگه هرمز ٥٤ کیلومتر است و قسمتی از آن که کشتی ها در آنجا عبور می کند، ١٠ کیلومتر است و این یعنی، در این نقاط پرتاب همه نوع موشک های ضد کشتی ایرانی ممکن است.

موشک های ضد کشتی ایران عبارتند از:

موشک قدر -   این موشک می تواند در کمتر از ۱۵ دقیقه 2000 هزار کیلومتر را طی کند و قدرت تخریبی معادل ۳۰۰  متر تا 2 کیلومتر را دارد. برد این موشک بیش از ١٩٠٠ کیلومتر است. این موشک با طول بین ١٥ تا ١٧ متر با برد نهایت ٢ هزار کیلومتر و وزن بیش از ٢٠ تن‌، یک موشک راهبردی محسوب می شود.

موشک نصر-  این موشک ساخت صنایع نظامی وزارت دفاع ایران و جزء موشک های کروز دریایی است که علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی عملیات در سکوت و هوشمندی نیز مجهز می باشد.

موشک خلیج فارس – این موشک، یک موشک بالستیک ضد کشتی، سوخت جامد تک مرحله‌ ای، مافوق صوت با برد ۳۰۰ کیلومتری است که بر اساس موشک فاتح ۱۱۰ طراحی و ساخته شده ‌است. این موشک به یک کلاهک انفجاری ۶۵۰ کیلوگرمی تجهیز شده که از ترکیبی از سیستم ‌های هدایتی بهره می ‌برد که از رهگیری آن ممانعت می ‌کند.

موشک ظفر – این موشک یکی از موشک های کروز با  برد کوتاه‌ و ضد کشتی است. این موشک که از خانواده موشک های کوثر محسوب می شود، قابلیت های ویژه ای دارد که آن را برای اهداف تهاجمی مناسب می کند. دارای این ویژگی نیز است که بلافاصله پس از شلیک، ارتفاع خود را تا نزدیک سطح زمین کاهش می دهد و بخش بسیار زیادی از مسیرش را در همین حالت طی می کند  که این کار باعث می شود، از دید رادارهای دشمن پنهان بماند و ردیابی اش دشوار شود.

هواپیمای جنگنده صاعقه -  یک جت جنگنده ساخت ایران است که به عنوان یک جنگنده مانور پذیر توانایی انجام هر نوع ماموریتی را در چارچوب ساختار هواپیما دارد.

این موشک ها به صورت گسترده ای تولید می شوند. این موشک ها قادر به حمل سریع هستند. شعاع پرتاب آنها – کل سواحل شمالی خلیج فارس را شامل می شود و از این رو، می توان این نوع قابلیت را دفاع ضد کشتی چریکی نامید. براساس سخنان منتشر شده در شبکه های اجتماعی، ناوگان و نیروی هوایی آمریکا قادر است، سریعا، ایران را شکست دهد و البته، ایراد چنین سخنانی از روی ناآگاهی می باشد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما